Katalog produktů
Váš košík

P.A.C. – udržitelnost, kvalita a inovace

Společnost P.A.C. GmbH nás zaujala svým ekologickým přístupem k výrobě, snahou o udržitelnost a inovacemi, které zavádí do svých výrobků a procesu výroby.

Jde o středně velkou rodinnou firmu s textilní výrobou pokrývek hlavy, nákrčníků, funkčních ponožek, rukavic, ale i pletených výrobků. Byla založena v roce 2012 ve Schweinfurtu ležícím v centrálním Německu. Značka P.A.C. se rychle etablovala na domácím trhu prostřednictvím produktových a designových inovací.

Je známá jako průkopník zavádění udržitelných technologií při výrobě stylových doplňků „od hlavy k patě“ v prémiové kvalitě, ať už na běh, cyklistiku, trekking, lyžování a jiné outdoorové aktivity. S každou novou kolekcí se zvyšuje podíl recyklovaných materiálů v kolekci P.A.C., přičemž se zachovává kvalita Made in Germany za férové ceny.

Tři pilíře, na kterých stojí P.A.C. jsou udržitelnost, kvalita a inovace.

 

Historie

Kořeny firmy sahají daleko před rok 2012, kdy byla společnost P.A.C. GmbH oficiálně založena současným majitelem Lukasem Weimannem. Lukasovi rodiče vlastnili od roku 1999 významného německého producenta doplňků a ponožek s celoevropským přesahem. Lukas jako malé dítě navštěvoval továrnu rodičů a nasával atmosféru textilní výroby, poznával zaměstnance, jejich práci. Přirozeným způsobem se vytvářela sociální vazba mezi malým dítětem a „hodnými tetami“.

V roce 2008 byli Lukasovi rodiče nuceni firmu prodat a investor se po čase rozhodl, že výrobu přestěhuje do Asie. Lukasovi sociální vazby a rodinná tradice daly dozrát jeho rozhodnutí založit novou společnost a pokusit se obnovit výrobu textilních doplňků. A tak v roce 2012, jako 23 letý, kupuje starý pletací stroj, pronajímá si malou garáž o rozloze 40 m2, a ve dvojici s kolegou začíná budovat novou tradici společnosti P.A.C.

Lukas postavil filozofii společnosti nejen na kvalitě, inovacích a udržitelnosti, ale také na sociální solidaritě. Během pár let získává značka ocenění za inovace a design. V roce 2021 se společnost stěhuje do nově postavené P.A.C. Green Factory, která získává energii z vlastních zdrojů po většinu roku. Všechny výrobní procesy v „Zelené továrně“ jsou nastaveny udržitelným, moderním způsobem.

 

Udržitelnost

P.A.C. Zelená továrna

Podstatnou část roku využívá společnost energii vyrobenou vlastním fotovoltaickým systémem o ploše 6000 m2 umístěným na střeše Green Factory. Instalované solární FV panely o výkonu 750 kWp jsou doplněny o akumulační baterie, čímž je zajištěno optimální časové rozložení spotřeby energie při vlastní ekologické výrobě. V Green Factory se využívá energeticky úsporné osvětlení a stínící technika, vyrobená z recyklovaných materiálů.

Zaměstnanci mají vytvořeny podmínky pro ekologickou dopravu do práce, mohou využívat vlastní fitness centrum a další sociální benefity. Udržitelnost začíná u spokojených zaměstnanců.

 

Redukce CO2 stopy

Umístění společnosti ve městě Schweinfurt v centrální části Německa zajišťuje krátké zásobovací vzdálenosti. Společnost využívá materiály a služby lokálních výrobců, celá výroba je centralizovaná a polotovary se nepřemisťují přes půl planety.

 

Recyklovaný polyester z PET lahví a mořského odpadu SEQUAL

P.A.C. důsledně prosazuje využívání recyklovaných materiálů při designu a výrobě svých produktů. Kromě materiálů vyrobených recyklací PET lahví nebo z mořského odpadu SEQUAL, jejichž používání se stává běžným standardem pro uvědomělé outdoorové společnosti, vyvinula společnost P.A.C. unikátní technologii pro recyklaci vlny.

 

Recyklovaná vlna

Po dlouhých letech vývoje zvládla společnost P.A.C. unikátní technologii pro recyklaci vlny. Nejlepší cestou k udržitelnosti je spotřebovat méně a výroba „nové“ vlny vyžaduje mnoho zdrojů. Tento oblíbený přírodní materiál se v současnosti stal masovým produktem. Na naší planetě se pro účely získání vlny chová více než jedna miliarda ovcí. Ty potřebují prostor a produkují metan, skleníkový plyn.

Svojí podstatou je vlna velmi trvanlivý materiál. Recyklací se její životnost mnohonásobně prodlužuje. Na každý gram vlny, vrácené zpět do oběhu, je třeba méně ovcí chovat, krmit a stříhat. Snižuje se tak rozloha půdy využívané k chovu ovcí a redukuje se produkce skleníkových plynů. Opětovným použitím vlny se šetří životní prostředí.

P.A.C. kombinuje recyklovanou vlnu s technickým vláknem jako je polyester, čímž se ve výrobcích snoubí pozitivní vlastnosti obou materiálů. Příkladem v kolekci P.A.C. jsou produkty Recycled Merino Tech Hat a Recycled Merino Tech Headband.

 

Recyklovaná příze

Při výrobě ponožek vzniká velký odpad z příze. V P.A.C. si vytyčili cíl vytvořit bezodpadní cyklus a dát vznikajícímu odpadu druhou šanci. Odřezky příze z pletacích stavů znovu zpracovávají a využívají k výrobě nové vstupní suroviny pro ponožky. Na jedné straně redukce odpadu a na druhé straně snížení produkce nového materiálu. CO2 stopa se minimalizuje. Recyklováním zbytků příze dochází k enormní úspoře vody a energie, jelikož výroba základních surovin pro textilní produkci je energeticky nejnáročnější. Až 85% kolekce P.A.C. ponožek nyní obsahuje recyklovanou přízi.

 

Využívání přírodních materiálů

Ve výrobcích P.A.C. mají přírodní materiály jako jsou merino vlna a bambus široké uplatnění.

Benefity merino vlny v outdoorovém oděvním průmyslu jsou všeobecně známé. Má vynikající izolační vlastnosti, chladí, když je teplo, a hřeje, když je zima – a to i když je mokrá. Přirozená antibakteriální funkce merino vlny snižuje zápach při dlouhodobém nošení. P.A.C. používá merino vlnu získávanou od pastýřů, kteří na ovečkách nepoužívají bolestivé praktiky mulesingu.

Použití bambusu v textilním průmyslu má mnoho environmentálních výhod. Některé odrůdy vyrostou až jeden metr za den. Jediné, co bambus potřebuje, je půda, sluneční světlo a dešťová voda. Žádné pesticidy, insekticidy či hnojiva. To z něj činí udržitelný zdroj celulózy, ze které se zpracovávají vlákna pro textilní průmysl. Oblečení vyrobené z bambusu zůstává déle svěží a je úžasně poddajné. Vlákno je hypoalergenní a má výborné termoregulační vlastnosti.

 

Technologie a inovace, které nás zaujaly

P.A.C. Merino Tech: recyklované merino + polyester

Kombinací recyklované merino vlny a polyesteru v poměru 45% a 55% se podařilo vytvořit vlákno, jehož vlastnosti zachovávají všechny výhody merino vlny jako jsou termoregulace, antibakteriální vlastnosti, měkkost a zvýrazňují se technické vlastnosti umělých vláken, jako je výborný management odvodu vlhkosti, rychlost schnutí, trvanlivost.

Za technologii P.A.C. Merino Tech, jak ji výrobce nazval, byla v roce udělena cena Design and Innovation Award – takový Oskar bikového a outdoorového průmyslu.

 

Anti Insect technologie

P.A.C. Anti Insect, repelentní úprava ponožek a doplňků, jako jsou multifunkční šátky, čelenky, kšiltovky atp. je progresivní inovativní technologie, která odpuzuje hmyz, ale přitom ho nezabíjí. Výrobce uvádí rádius účinnosti 40 cm. Repelentní úprava je zabudována přímo do vlákna, ze kterého se výrobky pletou, takže je v podstatě trvalá. Účinkuje na komáry, klíšťata a jinou krev sající hmyz.

Testy potvrdily nezměněnou účinnost i po 100 vypráních. Repelentní látka je schválena WHO i pro kojence od 6 měsíců a těhotné maminky. Tato úprava je unikátní a nemá ve světě obdoby. Přečtěte si více o Anti Insect technologii.

 

Merino Nature

Jedná se o 100% přírodní technologii používanou při výrobě multifunkčních šátků Merino Nature. Podstatou je, že polotovar - upletený merino šátek - se barví čistě přírodními barvivy, získanými z výtažků rostlin mignoneta, madder, bez atd. Benefity jsou jasné: nižší zátěž pro životní prostředí a eliminace eventuálních rizik vyplývajících z používání chemických barviv pro lidský organismus.

 

360° reflective

V některých svých produktech používá celoobvodovou reflexní technologii, která není zcela běžná v outdoorovém průmyslu. Zajišťuje se tak zvýšení bezpečnosti uživatele v noci a při zhoršené viditelnosti.

 

Ponožky

V ponožkách je implementováno mnoho technologií, které jsou popsány u jednotlivých produktů. Svou technickou vyspělostí přispívají k mimořádnému pohodlí a účelnosti.

 

OEKO-TEX STANDARD 100

Výrobky P.A.C. pravidelně podstupují testování na zdravotní nezávadnost při styku s pokožkou a nesou certifikát OEKO-TEX Standard 100.