Katalog produktů
Váš košík

Jak si vybrat správný BUFF®

Základní kritéria výběru

Teplota

Základním faktorem, který musíme brát v potaz, je teplota okolního prostředí, ve kterém hodláme produkt nosit. Špatná volba povede buď k pocitu chladu, nebo přehřátí organizmu. Schopnost dobře izolovat ovlivňuje materiál, ze kterého je produkt zhotovený, ale i samotná konstrukce produktu. Použitý materiál můžeme charakterizovat parametrem tepelného odporu, který udává, jak lehce či těžce prostupuje teplo z jedné strany látky na druhou.

Aktivita

Dalším, neméně důležitým činitelem, je aktivita, při které budeme produkt používat. Se zvyšující se intenzitou fyzické námahy stoupá teplota, ale nejen to, zvyšuje se i množství vylučovaného potu, kterým se pokožka ochlazuje. Je všeobecně známým faktem, že vlhké prostředí vede teplo několikanásobně rychleji než suché. Takže zpocený kus oděvu vás v žádném případě nebude chránit proti chladu tak, jako když je suchý.

Schopnost materiálů transportovat vlhkost od pokožky a následně ji odvést do okolního ovzduší je tedy dalším podstatným faktorem, který musíme při výběru produktu zvažovat. Parametry, kterými popisujeme materiály z hlediska managementu vlhkosti, jsou výparný odpor, který udává průchodnost vodní páry materiálem, a nasákavost, která charakterizuje ochotu materiálu zadržovat kapaliny. Z hlediska managementu vlhkosti jsou ideální materiály, které dobře propouští vodní páry a mají nízkou nasákavost.

Na obrázku jsou znázorněny doporučené oblasti použití jednotlivých produktů v závislosti na teplotě prostředí a intenzity zátěže. Samozřejmě, každý jsme jiný, někdo snáší chlad lépe, jiný se méně potí, takže oblasti je třeba individuálně přizpůsobit.

Existují samozřejmě další kritéria, která zvažujeme při výběru produktu, jako např. stupeň ochrany proti UV záření, ochrana proti větru, elasticita, pocit na omak, estetický vzhled, střih, údržba, zdravotní nezávadnost… Na ty poukážeme při popisu produktů z kolekce zn. BUFF níže.

Original BUFF - vlajková loď značky

V souvislosti s uvedenými požadavky BUFF v posledních letech vyvinul několik nových materiálů a produktů. Začněme vlajkovou lodí, multifunkčním šátkem ve tvaru tunelu, který výrobce označuje Original BUFF.

Jak jsme naznačili, historie tohoto výrobku sahá do roku 1991. V původním provedení se vyráběl víc jak 25 let. Začátkem sezóny zima 2018/19 se produkt zásadně inovoval. O 50 % se zvýšila jeho elasticita a stal se roztažitelným do všech směrů, tzv. 4 way stretch (předtím jen v příčném). To umožnilo zmenšit průměr otvoru tunelu, což vedlo k těsnějšímu střihu a lepší ochraně při nošení na krku. Zvýšila se univerzálnost a multifunkčnost.

Celý šatek je vyroben z recyklovaného plastu, čímž se zdůraznil ekologický princip počínání značky BUFF. Šátek získal další benefity jako zvýšenou ochranu proti UV záření (UPF> 50), zvýšení tepelného odporu oproti staré verzi, příjemnější pocit na omak. Díky použitému polyesterovému mikrovláknu, které disponuje nízkou nasákavostí a rychle schne, se zachoval dobrý management odvodu vlhkosti, samozřejmostí zůstala bezešvá konstrukce produktu.

Z hlediska použití bychom Original BUFF mohli zařadit do středu teplotního rozsahu klimatických podmínek (orientačně -5 °C až +10 °C) a střední intenzity zátěže.

Produkty:

Dryflx - Nová vlákna a technologie

V tom stejném roce přichází BUFF na trh s vláknem Dryflx, které vyvinul ve spolupráci s Primaloft. Požadavkem při vývoji bylo zvýšit technické parametry v porovnání s novým polyesterovým mikrovláknem. A to se vskutku podařilo. Nový materiál extrémně dobře dýchá, je ještě pružnější v porovnaní s Original BUFF, dokonce je o něco teplejší a velmi příjemný na omak. Takže se zároveň zlepšila tepelná izolace a management odvodu vlhkosti.

Produkty z Dryflx jsou určené na vysoko intenzivní aktivity do chladnějších až chladných povětrnostních podmínek (orientačně +5 °C až -10 °C). Reflexní úprava zvyšuje bezpečnost uživatele během sportovních aktivit při snížené viditelnosti. Produkty z Dryflx poskytují ochranu proti UV záření (UPF >50).

Produkty Dryflx:

Merino vlna

Do třídy produktů použitelných ve středně náročných klimatických podmínkách můžeme zařadit i výrobky z merino vlny. BUFF nabízí tři gramáže, jmenovitě 125, 250 a 600 g/m2. Vyšší gramáž znamená i vyšší tepelný odpor a použití při nižších teplotách.

Mnoho zákazníků preferuje přírodní materiály a merino vlna právě takovým je. Tepelný odpor je asi čtyřikrát vyšší než u polyester mikrovlákna. Oceňujeme přirozený antibakteriální efekt a ekologický aspekt. Nevýhodou je přibližně třikrát vyšší odpor prostupu vodních par a dvojnásobná nasákavost v porovnání s polyesterovým mikrovláknem, takže vlněné produkty snadněji navlhnou a hůře schnou. Z tohoto pohledu jsou výrobky z merino vlny určené spíše na aktivity s nižší intenzitou a v pohodě využitelné i při nižších teplotách (orientačně 0 °C až -15 °C).

Produkty z Merino vlny:

Thermonet

Úspěšná spolupráce BUFF a Primaloft vedla k vzniku dalšího unikátního materiálu, který nese název Thermonet. Záměrem bylo vyvinout materiál určený do chladných podmínek, který si bude zachovávat podobné vlastnosti jako polyesterové mikrovlákno. V porovnání s novým Original BUFF má Thermonet čtyřnásobně vyšší tepelný odpor, čtyřikrát lépe chrání proti větru, nasákavost a rychlost schnutí je skoro identická a jediným zhoršeným parametrem je odpor prostupu vodních par. Je tak předurčený pro sportovní aktivity v chladném prostředí se střední až vysokou intenzitou zátěže.

Produkty Thermonet:

Zima

Pokud hledáte produkty určené pro intenzivní sportovní zátěž v chladném až extrémně chladném prostředí, BUFF nabízí dvě řešení.

Tech Fleece

První jsou výrobky z materiálu Tech Fleece od firmy Carvico. Jedná se o velmi lehkou látku, ze spodní strany s jemnou kartáčovou úpravou s krátkým vlasem, která zabezpečí slušnou tepelnou izolaci. Materiál zároveň výborně dýchá a je příjemný na kůži. Výrobky z Tech Fleece ocení běžci, běžkaři, skialpinisté a všichni, kteří podávají výkony s maximálním úsilím.


Dryflx+

Do ještě náročnějších podmínek je určený materiál Dryflx+. Ano, jedná se o extrémní verzi osvědčeného Dryflx z domácí dílny BUFF. Vyšší tepelný odpor je zajištěný speciální konstrukcí materiálu při pletení. materiál disponuje výborným managementem odvodu vlhkosti a je elastický ve všech směrech. Produkty z Dryflx+ jsou navržené s třemi teplotními zónami tak, že mají oblasti absorpce potu, odvodu vlhkosti a zvýšené tepelné ochrany.

Produkty Dryflx+:

Léto

Na opačné straně se nacházejí výrobky určené do teplého a horkého letního počasí. Položme si otázku, proč bychom vůbec měli zakrývat pokožku nějakým kusem látky během fyzické aktivity při vysoké okolní teplotě? Vždyť zvýšením tepelného odporu bráníme přehřátému organizmu, aby se ochlazoval. Inteligentní materiály však mohou suplovat úlohu chladiče.

Aby se tak stalo, musí splnit tři fáze ochlazování, kterými jsou absorpce potu z pokožky, jeho transport na vnější vrstvu a odpaření potu do okolí. Při odpařovaní se mění skupenství vody z kapalného na plynné. Aby došlo ke změně skupenství, musí kapalina absorbovat teplo z okolí a následně dojde k fázovému přechodu do plynné formy. A právě absorbovaná energie potřebná pro odpaření vody je zodpovědná za ochlazování, neboť se odebírá z povrchu těla.

Moderní materiály urychlují proces odpařovaní.

Coolnet UV+

Takovým je i Coolnet UV+ z vývojářské dílny BUFF. Transport potu na vnější stranu materiálu je zajištěný architekturou základního vlákna, odpařování je umocněné aplikací technologie HeiQ. Coolnet UV+ je tak jedním z nejlepších chladících materiálů dostupných na trhu. Produkty vyrobené z Coolnet UV+ disponují vysokou ochranou proti UV záření (UPF > 50), jsou výborně elastické, což dodává pocit vyššího komfortu při nošení. Navíc jsou plně vyrobené z recyklovaného polyesteru.

Produkty Coolnet UV+:

Fast Wick Extra+

Dalším materiálem určeným do horkého počasí je Fast Wick Extra+. Díky otevřené síťované struktuře ve tvaru včelího plástu materiál extrémně dobře odvádí pot od pokožky a rychle schne. Ideální na aktivity s vysokou intenzitou zátěže.

Produkty Fast Wick Extra+: